День судових установ в експертно-перевірній комісії ДАВО
В останній день червня відбулося засідання експертно-перевірної комісії (ЕПК) Державного архіву Вінницької області (ДАВО). Дане засідання було оголошено днем судових установ, оскільки на засіданні розглядались результати роботи експертних комісій Апеляційного суду Вінницької області, Могилів-Подільського міськрайонного та Тульчинського районного судів Вінницької області. Крім того, відбулася презентація нового фондоутворювача – Територіального управління державної судової адміністрації Вінницької області.
У роботі експертно-перевірної комісії ДАВО взяли участь Жданкін Володимир Васильович – заступник голови Апеляційного суду, Кислиця Олег Семенович – заступник начальника територіального управління, Колодько Ніна Станіславівна – начальник відділу територіального управління, Ярема Власта Миколаївна та Коцеруба Анатолій Анатолійович - керівники апаратів судів.
Розпочалось засідання з презентації територіального управління, яке провів заступник начальника територіального управління. Кислиця О.С. проінформував членів ЕПК ДАВО та усіх запрошених про основні функції і завдання територіального управління, історію його створення. Варто зауважити, що по історичних мірках, територіальне управління досить молода установа.
Олег Семенович ознайомив присутніх зі станом впорядкування архівів місцевих загальних судів Вінниччини. Більш детально зупинився на проблемах, з якими стикаються працівники судів, при організації впорядкування архіву. Це і відсутність в штаті суду посади архіваріуса, і значна завантаженість осіб, відповідальних за ведення архіву. Однією з основних проблем є те, що в окремих судах зберігаються справи з 1944 року і утворення великої кількості справ з такого періоду значно ускладнює процес впорядкування архіву та потребує багато часу.
Заступник директора ДАВО Винокурова Фаїна Аврамівна прокоментувала так ситуацію, що склалася. До цього часу суди не були включені до Списку № 1 юридичних осіб – джерел формування Національного архівного фонду (НАФ), які передаються до архівних відділів місцевих адміністрацій, через що архівні відділи на місцях не приймали на зберігання судові справи. На засіданні було прийнято рішення розширити Список № 1, включивши до нього місцеві загальні суди Вінницької області.
Кислиця О.С. повідомив присутніх, що, враховуючи стан впорядкування архівів судів, територіальним управлінням оголошено 2010 рік роком архіву судів. Впродовж першого півріччя цього року організовано впорядкування архіву сімох судів, в більшості з них роботи вже розпочато. Висловив подяку спеціалістам архівних установ за методичну та практичну допомогу місцевим загальним судам області при здійсненні заходів щодо впорядкування архівів судів.
Про результати роботи експертної комісії Тульчинського районного суду Вінницької області щодо науково-технічного опрацювання документів за 2001 – 2005 роки інформували присутніх керівник апарату Коцеруба А.А. та старший секретар суду Фурман А.В. Тульчинський районний суд одним із перших судів в області провів вже друге впорядкування архіву суду. Варто позитивно відзначити роботу архіваріуса Тульчинського районного трудового архіву Колісник Галини Миколаївни, яка безпосередньо здійснювала впорядкування архіву Тульчинського районного суду та підготувала на затвердження усі необхідні документи. Описи суду ЕПК затверджені, однак, із зауваженнями: необхідно вдосконалити номенклатуру справ суду, та, через досить великий перелік втрачених справ, вжити заходів з метою відновлення повноти архівного фонду.
Про результати роботи експертної комісії Мог-Подільського міськрайонного суду щодо науково-технічного опрацювання документів за 1945 – 1976 роки інформувала керівник апарату суду Власта Миколаївна Ярема. Незважаючи на такий давній період справ, що впорядковувалися, утворення міськрайонного суду у 2003 році, в архіві якого збереглися справи Мог-Подільського міського та районного судів, переїзд міськрайонного суду у нове приміщення, жодної справи з фонду суду не втрачено.
За результатами проведеної експертно - перевірної комісії керівництвом ДАВО та територіального управління прийнято рішення розробити спільні заходи по впорядкуванню архівів місцевих загальних судів Вінницької області та розробити типову номенклатуру справ. Крім того, запропоновано проводити спільно зі спеціалістами ДАВО кущові навчання з працівниками апаратів судів з питань впорядкування архіву суду.
За ініціативи спеціалістів ДАВО в приміщенні, де відбувалося засідання ЕПК, було відкрито міні-вставку, на якій були представлені судові справи з 1793 року. Серед представлених справ учасники засідання мали змогу ознайомитись з «Делом об Устине Кармелюке, обвиняемом в трехкратном побеге с каторжных работ. Литинского уездного суда». Цінність серед інших справ являють «настільні реєстри кримінальних справ» (аналоги сучасних обліково-статистичних карток), перлиною колекції є «свідчення соціальних процесів криміногенної ситуації», «протоколи засідань судів про розгляд кримінальних та цивільних справ» (1909 року). Також в архіві зберігається низка справ земських судів 1796- 1864 років (усього 861 справа). Загалом на полицях ДАВО зберігаються 40 тис. справ дожовтневого періоду, 43 тис. справ радянського періоду. Вражає абсолютна збереженість цих документів – незважаючи на такий тривалий строк зберігання, кожен документ можна прочитати – настільки збереглися чорнила.
Відділ організації діяльності судів,
судової статистики, звітності
та юридичного забезпечення