Інформаційно-аналітична довідка щодо результатів роботи
Територіального управління державної судової адміністрації
у Вінницькій області
за перший квартал 2010 року
Впродовж звітного періоду Територіальним управлінням державної судової адміністрації у Вінницькій області здійснено ряд заходів, спрямованих на організаційне забезпечення діяльності загальних місцевих судів Вінницької області. В основу такої роботи було покладено такі принципи діяльності управління, як максимальна прозорість, відкритість та рівність по відношенню до усіх місцевих судів регіону.
У першому кварталі 2010 року територіальним управлінням в рамках тимчасового кошторису робилося усе можливе для забезпечення належного функціонування загальних місцевих судів області. Однак, неприйняття бюджету, кошторису не давало можливості прогнозування використання державних коштів.
Незважаючи на недостатнє фінансування з державного бюджету територіальному управлінню вдалося зберегти позитивну динаміку розвитку; не допустити виникнення ситуацій, які б негативно вплинули на організацію роботи суду, а відтак, і на якість та своєчасність розгляду всіх категорій справ і матеріалів.
1. Стан фінансового забезпечення.
Для забезпечення діяльності загальних місцевих судів Вінницької області за КПКВ 0501040 «Здійснення правосуддя місцевими судами» профінансовано 10 628,6 тис. грн., у тому числі: 10 339,6 тис. грн. - за загальним фондом та 289,0 тис. грн. – за спеціальним фондом, що становить, відповідно, 130 % та 405 % від сум минулорічного фінансування за відповідний період.
Разом з тим, значна частина бюджетних асигнувань звітного періоду була направлена на погашення кредиторської заборгованості.
Значне недофінансування минулих бюджетних періодів та непроведення Держказначейством у грудні 2010 року наданих для оплати платіжних доручень, спричинило не лише зростання кредиторської заборгованості за загальним фондом бюджету, але і виникнення її за коштами спеціального фонду. Так, за іншими коштами спеціального фонду безпосереднього зарахування, за наявністю у грудні фактичних надходжень, зареєстровано та не оплачено зобов’язань на суму 120,5 тис. грн. Непроведення платежів за рахунок субвенцій спричинило виникнення кредиторської заборгованості в сумі 30,0 тис. грн.. Загалом, станом на 01.01.2010 року, за КПКВ «Здійснення правосуддя місцевими судами» нараховувалось 605,9 тис. грн. кредиторської заборгованості.
Впродовж звітного періоду ліквідовано кредиторської заборгованості 2009 року, шляхом перерахування коштів кредиторам, на суму 302,7 тис. грн. Залишки невикористаних коштів звітного періоду за загальним фондом складають 661,89 тис. грн., що становить 6,4% від суми відкритих з початку року асигнувань загального фонду. Кошти спеціального фонду безпосереднього зарахування використано у повному обсязі.
Капітальні видатки у І кварталі не проводились і не планувались.
2. Матеріально-технічне та інформаційне забезпечення.
Зважаючи на відсутність фінансування по загальному фонду на капітальні видатки протягом звітного періоду територіальним управлінням комп’ютерна чи офісна техніка за бюджетні кошти не придбавалася.
Оперативно вирішувалися питання по заправці картриджів, ремонту комп’ютерної та офісної техніки.
Активно проводиться робота по оформленню землевпорядної документації. Відповідно до укладених договорів проведено оплату таких послуг.
Територіальним управлінням розпочато роботу по підготовці загальних місцевих судів до роботи в осінньо-зимовий період 2010-2011 р. Перераховано кошти для закупівлі твердого палива та забезпечено суди, які ним опалюються.
Забезпечено проходження технічного огляду автомобілів судів та проведено страхування цивільної відповідальності трьох осіб («Автоцивілка»). Забезпечено ремонт автомобілів загальних місцевих судів, для чого виділено 21 тис. грн.
Впродовж першого кварталу укладено договори для модернізації пожежної та охоронної сигналізації у семи судах області.
3. Забезпечення судів приміщеннями.
Станом на 1 квітня 2010 року загальні місцеві суди області займають 31 приміщення і розташовані в 29 будівлях, так як Ленінський, Замостянський та Староміський районні суди м. Вінниці знаходяться в одній будівлі. 30 загальних місцевих судів області розташовані у приміщеннях, технічний стан яких нормальний або задовільний. Незадовільний стан приміщення Шаргородського районного суду.
В цілому площа приміщень загальних місцевих судів області, яка використовується для їх діяльності, складає 19032,12 кв.м., в тому числі на одного суддю 109,38 кв.м.
Нормативним вимогам за площею відповідає 6 приміщень судів. В звітному періоді територіальним управлінням проводилась робота по збільшенню площ приміщень для Замостянського районного суду м. Вінниці. З приміщення відселено адвокатів, в результаті чого звільнилося три кабінети загальною площею 82 кв. м. В даний час проводиться оформлення документів про надання в оренду 3-х додаткових кабінетів в будинку по вул. Грушевського, 17 м. Вінниці.
Однією з найгостріших проблем залишається забезпечення Шаргородського районного суду належним для здійснення правосуддя приміщенням. Територіальне управління неодноразово зверталося до керівництва обласних та районних органів виконавчої влади щодо позитивного вирішення порушеного питання. Проте, дане питання залишається невирішеним.
Затримується передача будівлі за адресою: вул. Образцова, 4 (раніше Образцова, 8), яка перебуває на балансі БМП №392 ДТГО "Південно-Західна залізниця" для Жмеринського міськрайонного суду.
4. Забезпечення безпеки суддів та охорони приміщень судів.
Станом на 1 квітня 2010 року усі загальні місцеві суди забезпечені охороною, з яких 23 суди охороняються працівниками СБСМ «Грифон», в тому числі 7 – цілодобово.
В зв’язку з недостатністю штатної чисельності СБСМ "Грифон", територіальне управління змушене забезпечувати охорону 18 судів області в нічний час цивільними сторожами.
Таким чином, станом на 01.04.2010 р. усі суди Вінницької області забезпечено нічною охороною.
В 28 судах встановлена охоронна сигналізація. 15 приміщень судів обладнано протипожежною сигналізацією, з них 7 знаходиться у робочому стані. На даний час проводиться робота по відновленню працездатності пожежних сигналізацій восьми судів області.
Приміщення канцелярій та архівів семи судів взято під спостереження працівниками Управління державної служби охорони в нічний та неробочий час, а саме: Барський, Гайсинський, Літинський, Калинівський, Тульчинський, Тростянецький та Ямпільський районні суди. В судах визначено відповідальних працівників за здачу та зняття приміщення суду з сигналізації.
В 17 судах встановлено стаціонарні металодетектори. Усі інші суди, які охороняються судовою міліцією, забезпечено портативними металодетекторами.
З метою підтримання порядку в робочий час в судах, де відсутня охорона СБСМ «Грифон», територіальним управлінням рекомендовано головам судів покласти такі обов’язки на судових розпорядників.
Для покращення забезпечення безпеки в судах, першочергово вважаємо за доцільне виділення достатніх коштів для обладнання приміщень судів необхідною охоронно-пожежною сигналізацією та встановлення грат на вікнах, відповідно до потреб. В іншому випадку, збільшити чисельність штату СБСМ «Грифон» для охорони приміщень судів в нічний та неробочий час.
5. Соціально-побутове забезпечення суддів (забезпечення суддів житлом, санаторно курортне лікування тощо).
У 2010 році оновлено контрольний список суддів, які перебувають на квартирному обліку у відповідних виконавчих комітетах та потребують забезпечення благоустроєним житлом або покращення житлових умов. Станом на 1 квітня 2010 року в контрольному списку рахується 36 суддів, з них 29 суддів, які потребують надання житла та 7 суддів – поліпшення житлових умов. За 2010 рік комісією по житлово-побутовій роботі територіального управління внесено до контрольного списку 5 суддів згідно поданих заяв.
Впродовж першого кварталу приймалися заяви на замовлення путівок в лікувальні центри «Феміда» та «Шкло» для суддів загальних місцевих судів області.
Також зверталася увага загальних місцевих судів області на можливість проходження профілактичного медичного огляду у визначених державних закладах охорони здоров’я.
В роботі по соціально-побутовому забезпеченню суддів управління керується нормативно-правовими актами: Житловим Кодексом Української РСР, Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень, затверджені постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 р. № 470, Законом України «Про статус суддів», Порядком включення до контрольних списків суддів, які відповідно до вимог житлового законодавства перебувають на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов затвердженого Наказом ДСА України від 14.01.2008 р. № 1, Законом України «Про державну службу», також іншими законодавчими актами, наказами та дорученнями Державної судової адміністрації України.
6. Стан кадрового забезпечення.
Протягом 1-го кварталу 2010 року в Територіальному управлінні державної судової адміністрації у Вінницькій області та місцевих судах Вінницької області вживались практичні заходи щодо вдосконалення роботи з кадрами, надання цій важливій ділянці системного і планового характеру, формування стабільного корпусу кваліфікованих спеціалістів, здатних зосередити зусилля на вирішення ключових, найбільш актуальних питань.
Розроблено плани щодо роботи з кадрами. Даними планами передбачено вирішення ряду питань щодо дотримання правових засад проходження державної служби, поліпшення якісного складу державних службовців управління, працівників апарату та суддів загальних місцевих судів Вінницької області і роботи з кадровим резервом.
Впродовж першого кварталу 2010 року вживались практичні заходи щодо поліпшення якісного складу державних службовців управління та місцевих судів Вінницької області.
Так, працівниками відділу проаналізовано, що в ТУ ДСА у Вінницькій області станом на 01.04.2010р. працює 18 державних службовців (три посади державних службовців вакантні), з яких 10 жінок та 8 чоловіків. З числа працівників управління 18 осіб мають повну вищу освіту (рівень спеціаліста та магістра). Троє осіб мають ступінь Магістра державного управління.
За стажем державної служби в управлінні 10 осіб мають стаж більше 10 років.
Впродовж першого кварталу 2010 року з територіального управління звільнилося троє працівників – Климчук М.Ю., Дернова В.В. та Романчук Р.В.
Станом на 01.04.2010р. в загальних місцевих судах 951 штатних посад, з яких: 176 посади судді; 637 державних службовців; 65 службовців; 73 інших працівників.
Відповідно до плану роботи за 1-й квартал 2010 року було підготовлено всі необхідні звіти з питань кадрової роботи.
Територіальним управлінням організовано проведення декларування своїх доходів суддями та державними службовцями територіального управління і місцевих судів області.
У лютому місяці 2010 року організовано проведення щорічної оцінки державних службовців територіального управління та загальних місцевих судів. Відповідно до результатів проведеної щорічної оцінки працівників ТУ ДСА 5 працівників отримали високий рівень знань, 5 працівників – добрий та 1 – задовільний.
Під контролем знаходилось вирішення питань щодо підвищення кваліфікації суддів та працівників апарату місцевих судів Вінницької області. Впродовж першого кварталу 2010 року 6 судів та 34 працівників апарату загальних місцевих судів Вінницької області підвищили кваліфікацію на семінарах, які були організовані Академією суддів України та Проектом USAID «Україна: верховенство права» Американського Агентства з Міжнародного Розвитку США.
Проводилась робота щодо підготовки матеріалів на призначення суддів вперше, на безстрокове обрання, призначення на адміністративну посаду.
Згідно штатного розпису у Вінницькій області нараховувється 176 штатних посад суддів. Станом на 01.04.2010 року в області працює 166 суддів (10 вакансій).
Суддів, які призначені вперше в межах п’ятирічного терміну, в загальних місцевих судах нараховується 38 чоловік та 128 суддів обрано безстроково. Станом на 01.04.2010р. у 3 суддів закінчились повноваження. Ці судді чекають безстрокового обрання. Із числа суддів 119 чоловіків та 47 жінок.
На призначення суддів вперше підготовлено та надіслано до ДСА України 2 пакета документів (Ковальський О.В. та Саблук С.А.);
на переведення суддів – 1 пакет документів (Клапоущак С.Ю.);
на безстрокове обрання суддів підготовлено та направлено до ДСА України – 1 пакет документів (Карнаух А.П.);
На адресу ДСА України та Верховного суду України в загальному підготовлено та направлено 4 пакета документів, до кваліфікаційної комісії суддів загальних судів Житомирського апеляційного округу сформовано та направлено 14 пакетів документів кандидатів на посаду судді, 11 пакетів документів суддів для присвоєння чергового кваліфікаційного класу судді.
Проведено роботу щодо оновлення кадрового резерву на заміщення вакантних посад суддів загальних місцевих судів Вінницької області відповідно до затвердженого положення, в якому станом на 01.04.2010р. перебуває 26 осіб.
Проводилась робота щодо добору кандидатів на навчання на факультети підготовки професійних суддів та інші навчальні заклади.
Впродовж звітного періоду було здійснено 2 перевірки місцевих судів (Теплицький районний суд та Хмільницький міськрайонний суд). Хмільницький міськрайонний суд перевірено спільно з територіальним управлінням Головного управління державної служби України у Вінницькій області (на виконання Рішення Ради суддів України від 23.05.2008 року №85 та Рішення колегії Державної судової адміністрації України від 19.12.2008 року №5/6/1).
Сформовано та затверджено графіки відпусток працівників територіального управління на 2010 рік.
Проведено роботу щодо підтримки в контрольному стані інформації про суддів загальних місцевих судів Вінницької області, що містить Єдина інформаційна система обліку суддівських кадрів у мережі Інтернет. Також проведено наповнення інформацією щодо державних службовців локальної системи „Картка”, яка розроблена та затверджена відповідно до Указу Президента України від 10.11.1995р. №1035/95.
У звітному періоді підготовлено 93 накази з кадрових питань.
7. Взаємодія із засобами масової інформації.
Територіальним управлінням постійно здійснюється оновлення інформації на веб-сайтах місцевих загальних судів області та веб-порталі «Судова влада України». У першому кварталі 2010 року розміщено 66 повідомлень за результатами діяльності територіального управління. На оновленому веб-порталі «Судова влада України», окрім стандартних розділів, працівниками управління було додано нові: «Інформація для громадян», «Інформація для суддів», «Державні закупівлі», «Аналітичні довідки», які систематично доповнюються актуальною інформацією. Крім того, здійснено адміністрування сторінок загальних місцевих судів області – розміщено 31 повідомлення.
За ініціативи територіального управління створено і власний сайт територіального управління - www.tu-dsa.vn.ua
Активно висвітлюється діяльність територіального управління в друкованих засобах масової інформації. Зокрема, у звітному періоді розміщено 4 публікації у друкованих виданнях. Впродовж 2010 року територіальним управлінням здійснювалося співробітництво з такими засобами масової інформації як журнал “Вісник Державної судової адміністрації України”, газета “Вісті Тепличчини”, газета “33-й Канал”, газета “Вінниччина”, газета “Обрії Оратівщини”, газета “Шаргородщина”, телерадіокомпанії „ВДТ - 6” та “Вінниччина”.
У засобах масової інформації систематично висвітлюються повноваження Державної судової адміністрації України та її територіальних органів, рад суддів судів загальної юрисдикції та судів загальної юрисдикції, роз’яснюється чинне законодавство України з метою підвищення правової культури населення, а також розміщуються узагальнені матеріали про організацію роботи із зверненнями громадян.
Позитивним результатом проведеної роботи є зменшення кількості звернень, які надсилались до територіального управління не за належністю.
Територіальне управління намагається активізувати роботу загальних місцевих судів щодо висвітлення їх діяльності у засобах масової інформації, однак актуальним залишається питання виділення для цієї діяльності коштів немає можливості.
8. Стан дотримання виконавської дисципліни.
Територіальним управлінням вживаються заходи щодо недопущення порушення строків виконання наказів, рішень колегії та інших доручень Державної судової адміністрації України. В управлінні впроваджено електронне діловодство (програма «Лотос»), яке забезпечує постійний контроль за виконанням контрольних доручень керівництва. У звітному періоді в територіальному управлінні не було виявлено фактів порушення строку виконання доручень начальника управління.
З метою дотримання загальними місцевими судами строків виконання доручень і завдань керівниками структурних підрозділів управління було розроблено таблиці контрольних завдань, в яких зазначено зміст доручення та терміни виконання. З боку загальних місцевих судів порушень виконавської дисципліни не виявлено.
Крім того, з метою оперативного вирішення окремих питань та економії коштів на телефонні розмови, за розпорядженням начальника управління в загальних місцевих судах та територіальному управління запроваджено і успішно використовується спілкування в режимі on-line шляхом безперервного використання програми ICQ.
9. Співпраця управління з органами державної виконавчої влади та місцевого самоврядування.
На виконання Указу Президента України від 27 жовтня 2009 року № 870/2009 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 11 вересня 2009 року «Про стан злочинності у державі та координацію діяльності органів державної влади у протидії злочинним проявам та корупції», з метою зміцнення законності та правопорядку, запобігання та протидії корупції, захисту особистої безпеки майнових прав громадян прийнято Єдину комплексну правоохоронну програму Вінницької області на 2010-2014 роки. Створення такої програми ініційовано територіальним управлінням за підтримки Вінницької облдержадміністрації. За прийняття Програми 2 березня на 28 сесії 5 скликання Вінницької обласної ради проголосували 69 депутатів.
На реалізацію Програми планується передбачити пріоритетне фінансування визначених заходів з державного, обласного, районного, міського бюджетів. Це дозволить впродовж п’яти років здійснити узгоджені заходи судовими, правоохоронними органами , органами виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо профілактики правопорушень та усунення причин, що зумовили їх вчинення, створити у Вінницькій області найкращі умови серед усіх регіонів України для діяльності правоохоронних органів, роботи судів та учасників судових процесів, забезпечити їх захист та доступ до повної інформації щодо діяльності правоохоронних органів, розгляду справ у судах. Програма покликана забезпечити підвищення авторитету правоохоронних органів, безперешкодний доступ до суду, зменшити кількість скарг на процесуальні дії суддів тощо.
Впродовж 2010 року ще будуть діяти місцеві програми організаційного забезпечення діяльності загальних місцевих судів Вінницької області в процесі переходу на модельну форму роботи на 2008 – 2010 роки.
З часу реалізації місцевих Програм, станом на кінець 2009 року, з місцевих бюджетів виділено кошти в сумі 776 тис. грн. (Піщанський, Погребищенський, Хмільницький, Іллінецький, Барський, Чернівецький місцеві суди, районні суди м. Вінниці).
10. Взаємодія територіального управління з загальними місцевими судами, апеляційним судом області та Радою суддів
Для забезпечення належної організації роботи, обговорення найважливіших напрямків діяльності місцевих загальних судів області та територіального управління утворено колегію Територіального управління державної судової адміністрації у Вінницькій області та затверджено відповідне положення.
Традиційним на Вінниччині є скликання конференції суддів на початку нового року. Так, 29 січня 2010 року у приміщенні Апеляційного суду Вінницької області відбулася конференція суддів загальних судів Вінниччини. На конференції суддів обговорювались питання щодо вжиття заходів для належного фінансового та матеріально-технічного забезпечення загальних місцевих судів області. З боку територіального управління була надана детальна інформація про стан фінансування загальних місцевих судів області у 2009 році.
Впродовж звітного періоду керівництво та працівники територіального управління постійно приймають участь в проведені засідань Ради суддів загальних судів Вінницької області та порушують важливі питання щодо забезпечення діяльності місцевих судів.
На виконання постанови колегії ДСА України № 6/4, затвердженої наказом ДСА України від 23.10.2007 № 111, в територіальному управлінні організовано проведення вивчення організації діяльності загальних місцевих судів області один раз у два роки. Відповідно до графіка проведення вивчення стану організації роботи з ведення діловодства, судової статистики, кадрових питань, роботи зі зверненнями громадян в загальних місцевих судах Вінницької області у 2010 році, затвердженого наказом начальника ТУ ДСА у Вінницькій області від 8 грудня 2009 року № 43, у звітному періоді проведено вивчення стану організації діяльності двох загальних місцевих судів. Крім того, проведено контрольну перевірку організації діяльності Крижопільського районного суду Вінницької області.
Вивчення стану організації роботи судів проводиться відповідно затвердженого начальником управління плану за такими основними напрямками: планування роботи суду; дотримання вимог Інструкції з діловодства при реєстрації справ різних категорій, виконанні судових рішень; вивчення стану кадрової роботи. Основна увага приділяється первинному обліку справ усіх категорій, оскільки складання звітів базується на підставі цих документів. У процесі вивчення організації обліково-статистичної та кадрової роботи в судах спеціалістами територіального управління надається методична допомога.
У 2010 році до плану перевірки включено і питання фінансової діяльності судів, зокрема: перевірка наявності реєстрів списання знаків поштової оплати та конвертів; перевірка наявності та стану ведення інвентарних книг у суді; проведення звірки фактичної наявності основних засобів з даними бухгалтерського обліку; надання методичної допомоги з питань складання фінансової звітності суду.
За результатами проведеного вивчення стану організації діяльності судів виготовляються довідки, які надсилаються на розгляд відповідного місцевого суду і Ради суддів загальних судів Вінницької області.
17 та 18 лютого цього року в приміщенні Вінницького окружного адміністративного суду відбувся навчальний семінар «Кадрова політика в суді. Управління персоналом суду». Семінар організовано спільно із Проектом USAID «Україна: верховенство права» Американського Агентства з Міжнародного Розвитку США. Участь у семінарі взяли майже усі керівники апаратів загальних місцевих судів, керівник апарату апеляційного суду Вінницької області, керівник апарату Вінницького окружного адміністративного суду, представник господарського суду Вінницької області, представники територіального управління. По закінченню навчального семінару усі учасники отримали сертифікати від Проекту USAID «Україна: верховенство права».
Територіальне управління взаємодіє із судами та радою суддів щодо розгляду звернень громадян. Впродовж першого кварталу 2010 року у Територіальному управлінні державної судової адміністрації у Вінницькій області розглянуто по суті 9 скарг, надіслано за належністю до Ради суддів загальних судів Вінницької області 1 скаргу.
Відповідно до Переліку судів України, на базі яких утворюються модельні суди, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України 30 вересня 2009 року № 103 (у редакції наказу ДСА України від 29.10.2009 № 111) на Вінниччині функціонують 8 модельних судів. Територіальним управлінням систематично надається методична допомога щодо організації діяльності даних судів.
Позитивними моментами взаємодії територіального управління із загальними місцевими судами області є обмін досвідом, підвищення рівня кваліфікації працівників апарату судів, і, як результат, належна організація роботи судів.
Начальник управління Василь БІЛИК