Україна посіла четверте місце за кількістю справ проти неї, які знаходилися на розгляді в Європейському суді з прав людини. Перше місце залишається за Росією (28,6 тис. справ, або 22,3% від всіх справ, що розглядалися), на другому - Туреччина (16,9 тис., або 13,2%), на третьому - Італія (14,2 тис. справ, або 11,1%).
Нещодавно на офіційному веб-сайті Європейського суду з прав людини було опубліковано ряд рішень у справах проти України.
Так, у 2012 році судом розглянуто чотири індивідуальні скарги на українську судову систему з боку громадян України і Польщі (поляк, зокрема, стверджує, що Україна затягує повернення йому викраденої дитини) і одна колективна скарга 18 колишніх в'язнів Ізяславської колонії, яких у січні 2007 року нібито жорстоко побили та піддали знущанням співробітники тюремної адміністрації за спробу провести колективне голодування на знак протесту проти поганих умов утримання.
У цих резонансних справах, якщо ЄСПЛ визнає порушення з боку держави, Україна повинна буде виплатити позивачам істотну компенсацію, яка на практиці часто перевищує 10 тисяч євро. Однак не менш важлива для Києва група з решти 206 "рядових" справ, що стосуються "тривалого невиконання рішень національних судів". У 118 випадках держава не забезпечила виконання рішень, в яких громадянин виграв суд у держструктури або у підприємства у державній власності.