Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Правозахисники щорічно досліджують практику українських судів щодо посилання на рішення Європейського суду з прав людини. За результатами дослідження Українська Гельсінська спілка з прав людини започаткувала премію "Precedent UA 2015". Премією відзначили 10 судів, що найчастіше посилалися на рішення Європейського суду.
У якості премії представникам судів вручили бронзові соняшники, зроблені львівським майстром. Організатори пояснюють, що ця статуетка зображує потяг до сонця, тобто до світла прав людини, до якого всі суди мають повертатися за будь-яких обставин.
Фахівці Української Гельсінської спілки з прав людини досліджували рішення з Єдиного державного реєстру судових рішень станом на 3 серпня 2015 року. Вони вивчили 853 162 судових рішення, та обрали 593 таких, де рішення Європейського суду було застосовано відповідно суті справи, що розглядається національним судом, та зміст цього рішення не було спотворено. З 67 рішень Європейського суду 41 було застосовано національними судами, 26 – не було застосовано.
За даними дослідження, найбільше керувалися рішеннями ЄСПЛ суди Київської області – 24 рішення. У Дніпропетровській області судді застосували у своїх рішеннях 15 рішень Європейського суду, у Запорізькій – 12, у Харківській та Сумській – по 11.
Лідером рейтингу цього року став Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, далі у списку – Шаргородський районний суд Вінницької області, Апеляційний суд Києва, Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області та інші.
Нагороду у вигляді бронзового соняшника та грамоту за почесне 2-ге місце 15 грудня отримала голова суду Тетяна Олексіївна Соколовська.