flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Вимоги до заповнення кандидатами на посади судді декларації про доходи, зобов’язання фінансового характеру та майновий стан державного службовця та особи, яка претендує на зайняття посади держаного службовця щодо себе та членів своєї сім’ї

18 грудня 2009, 16:15

Відповідно до Положення про порядок розгляду питань та підготовки матеріалів щодо призначення на посаду професійного судді вперше, затвердженого Указом Президента України від 30 червня 2004 року № 697, в матеріалах особової справи кандидата на посаду судді вперше повинна міститися декларація про доходи за минулий рік.

Декларація про доходи повинна відповідати формі №001-ДС, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 6 березня 1997 року № 58 (далі - декларація). Кандидатом заповнюються усі 6 розділів декларації власноручно, акуратно та без виправлень. Декларація надається в оригіналі.

У першому розділі кандидат відображає загальні відомості стосовно себе та членів своєї сім'ї з урахуванням таких правил:

у разі, якщо протягом періоду, за який здійснюється декларування, кандидат змінив ім’я (прізвище, власне ім'я, по батькові), у пункті 1 слід зазначити спочатку нове ім'я, а в дужках - попереднє ім'я;

у пункті 2 необхідно зазначати фактичну адресу проживання кандидата, а також адресу, вказану в паспорті;

у разі, якщо назва населеного пункту (області, вулиці та інших реквізитів пункту) зазнала зміни, необхідно навести її назву станом на дату заповнення декларації;

у пункті 3 зазначається посада, на якій працює кандидат. Якщо кандидат є державним службовцем, категорія державного службовця відповідно до займаної посади зазначається згідно з положеннями статті 25 Закону України "Про державну службу";

у пункті 4 вказується посада, на яку претендує кандидат (з урахуванням найменування суду);

до пункту 5 записуються відомості щодо членів сім'ї кандидата, зокрема, прізвище, ініціали і ступінь родинного зв'язку. До членів сім'ї кандидата слід відносити: чоловіка (дружину), батьків та неодружених дітей кандидата, які проживають спільно із ним на житловій площі, зазначеній у пункті 2 цього розділу або у розділі IV, або на іншій житловій площі, що наймається/орендується.

Відомості щодо членів сім’ї, які зареєстровані разом з декларантом, а мешкають окремо і не виконують обовязків із взаємного утримання, у декларації про доходи не відображаються.

Відомості щодо членів сім’ї, які зареєстровані окремо, але проживають разом на спільній житловій площі та виконують обов’язки із взаємного утримання, враховуються у декларації.

Розділ ІІ «Доходи, одержані (нараховані) з джерел в Україні та за її межами за 20_ р.римання, враховуються у декларації.

а спільній житловій площі та зків із взаємного страції України» доцільно заповнювати на підставі довідок з джерел виплат (бухгалтерії), а також відомостей з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб ДПА України про суми виплачених доходів та утриманих податків про нараховані та отримані доходи за певний період.

Такі відомості кандидат та члени його сім’ї, які зазначені в декларації, можуть отримати, звернувшись до органів державної податкової служби за місцем своєї реєстрації.

У першому пункті зазначається загальна сума сукупного доходу, нарахованого кандидату та членам його сім’ї у звітному році за місцем його основної роботи (служби) та не за місцем основної роботи (служби), у тому числі з джерел за межами України.

До складу відомостей, які записуються у пункті першому розділу II, зокрема включається, крім доходів, перелічених у пунктах 1.1 -1.7, винагороди, пенсії, грошове утримання, стипендії, аліменти, дохід, виплачений само зайнятій особі, страхові виплати, дохід, отриманий у спадщину, дохід, у вигляді виграшів, призів, інвестиційні прибутки та інші види доходів.

Кошти, одержані кандидатом (членами його сім’ї) у звітному році для здійснення витрат під час відрядження, в тому числі за кордон, а також кошти, отримані ним у рахунок відшкодування витрат на відрядження (вартість проїзду, проживання у готелі, витрати на харчування) безпосередньо від установ, організацій чи осіб, які приймали кандидата (членів його сім'ї) за кордоном, включаючи суми одержаних стипендій під час стажування за кордоном, до складу доходів, що відображаються у цьому розділі декларації, не включаються.

У пункті 1.1 зазначаються суми отриманих дивідендів, процентів, роялті, при цьому слід мати на увазі, що:

дивіденд - платіж, який провадиться юридичною особою на користь кандидата (члена сім'ї кандидата) - власника корпоративних прав (довірених осіб власника), емітованих такою юридичною особою, у зв'язку з розподілом частини її прибутку. До дивідендів не включаються виплати юридичної особи, пов'язані із зворотним викупом акцій, часток (паїв), раніше емітованих такою юридичною особою. Ці виплати слід відобразити у пункті 1.6 цього розділу декларації;

проценти - платіж, який здійснюється позичальником на користь кредитора (кандидата, членів сім'ї кандидата) у вигляді плати за залучені кошти або майно у користування на визначений термін. До процентів також включається платіж на користь кандидата (члена його сім’ї) за використання його майна, отриманого позичальником від кандидата (члена його сім’ї) в користування (орендні, у тому числі лізингові операції).

Якщо залучення коштів позичальником було здійснено шляхом продажу облігацій, казначейських зобов'язань або ощадних (депозитних) сертифікатів, емітованих позичальником, сума процентів визначається шляхом нарахування відсотків на номінал такого цінного паперу, виплати фіксованої премії чи виграшу або шляхом визначення різниці між ціною розміщення та ціною погашення такого цінного паперу (розмір дисконту).

Проценти, нараховані кандидату (вкладнику) на суми коштів, що внесені ним на депозитні рахунки банків, а також проценти, нараховані недержавними пенсійними фондами на іменні пенсійні рахунки за умовами договорів додаткового пенсійного забезпечення (за рахунок інвестиційних прибутків, одержаних недержавними пенсійними фондами внаслідок управління фінансовими ресурсами вкладників), враховуються на підставі виплат банку чи відповідної небанківської фінансової установи;

роялті - платежі будь-якого виду, одержані у вигляді винагород (компенсацій) за використання або надання дозволу на використання прав промислової та інтелектуальної власності, а також інших аналогічних майнових прав, що визначаються об'єктом права власності фізичної особи, включаючи використання авторських прав на будь-які твори науки, літератури, мистецтва, записи на носіях інформації, права на копіювання і розповсюдження будь-якого патенту або ліцензії, знаку на товари та послуги, права та винаходи, на промислові або наукові зразки, креслення, моделі або схеми програмних засобів обчислювальної техніки, автоматизованих систем або систем обробки інформації, секретної формули або процесу, права на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау). Сума доходу визначається згідно з  умовами укладених угод виходячи з договірної ціни, але не нижчої за звичайні ціни, та на підставі первинних платіжних документів.

До пункту 1.2 вносяться відомості про матеріальну допомогу, подарунки, пожертвування, безповоротну позику (в грошовій та натуральній формі), в тому числі такі, що одержані під час перебування за кордоном або з іноземних держав.

У цьому підпункті також відображаються безоплатно отримані чи успадковані у власність квартири, земля, будівлі чи інші споруди, інші основні фонди (бібліотечні), рухоме майно, велика рогата худоба, свині - за договірними цінами, згідно з нотаріально засвідченими документами, але не нижчими за звичайні ціни.

Подарунки (крім подарунків від членів сім'ї), якщо їх вартість перевищує 5 мінімальних заробітних плат на рік, відображається у сумі такого перевищення.

Якщо подарунки отримані у вигляді цінних паперів, вони враховуються за ціною не нижчою за звичайні ціни.

Подарунки у вигляді творів мистецтва, історичних цінностей, антикваріату включаються до суми доходів на підставі нотаріально засвідченої копії експертизи щодо визначення вартості подарунків.

У цьому ж підпункті вказується вартість безоплатно наданих платних медичних послуг, у тому числі за рахунок цільової благодійної допомоги, яка надається благодійними організаціями на оплату косметичного лікування або протезування, водолікування та геліотерапії, лікування зубів та їх протезування з використанням дорогоцінних металів, порцеляни та гальванопластики; штучних запліднень, аборт (за винятком абортів, які проводяться за медичними показаннями), операцій з переміни статі, лікування венеричних захворювань (за винятком лікування СНІДу); послуг санаторно-курортного лікування, крім спеціалізованих санаторіїв, які знаходяться на бюджетному фінансуванні (для лікування туберкульозу); відпочинку, послуг туризму, вартість навчання фізичної особи або членів її сім'ї в навчальних закладах, крім навчання за рахунок бюджетного фінансування, а також суми кредитів, наданих без установлених термінів їх повернення.

У пункті 1.3 зазначаються суми страхового відшкодування і страхові суми, одержані кандидатом унаслідок настання страхового випадку за договорами добровільного і обов'язкового страхування.

Доходи, одержані у вигляді авторської винагороди (гонорару) відображаються у пункті 1.4.

У пункті 1.5 вказується оподатковуваний дохід від здійснення підприємницької і незалежної професійної діяльності, а також суми доходів, отриманих від продажу більше одного разу на рік власного майна (рухомого та нерухомого), включаючи речі особистого вжитку, вартість яких перевищує 100 мінімальних заробітних плат.

У пункті 1.6 зазначаються доходи від відчуження цінних паперів та корпоративних прав, у пункті 1.7 записуються відомості про основну і додаткову заробітну плату, премії, надбавки, винагороди, передбачені законодавством.

У розділі III "Зобов'язання фінансового характеру, в тому числі за кордоном за 20_ рік" зазначаються зобов'язання щодо сплати внесків (платежів), виконані (здійснені) кандидатом чи членами його сім’ї у звітному році на користь інших юридичних і фізичних осіб внаслідок укладання договорів (прийняття і виконання зобов'язань), зазначених у цьому розділі, зокрема:

у пункті 1 зазначається розмір сплачених внесків за договорами добровільного страхування. За необхідності розмір здійснених внесків можна уточнити в страховій організації, яка видала страховий поліс відповідно до укладеного договору.

до пункту 2 вносяться відомості про розмір внесків, спрямованих у звітному році на додаткове (недержавне) пенсійне забезпечення (платежі на іменні пенсійні рахунки) відповідно до укладених договорів з недержавними пенсійними фондами;

у пункті 3 повідомляється про сплачені протягом звітного періоду платежі за договорами позики (за одержані декларантом кошти або майно у позику (тимчасове користування), як основної суми позики, а також відсотків і фіксованих сум на цю позику, незалежно від того отримані вони від банкової установи чи від інших юридичних або фізичних осіб;

у пункті 4 вказується фактичний розмір коштів, сплачених кандидатом (членом його сім’ї) протягом звітного періоду за договорами найму (оренди) будь-якого майна у юридичних чи у фізичних осіб, зокрема плата за користування житлом (квартирна плата) і плата за комунальні послуги згідно з договором найму жилого приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду, якщо квартира не приватизована. При цьому слід мати на увазі, що до комунальних послуг належать: водопостачання, включаючи постачання привізної води для господарсько-побутових потреб; гаряче водопостачання; користування тепловою енергією; вивезення побутових відходів; водовідведення, включаючи обслуговування вигрібних ям загального та особистого користування в садибах житлових будинків; газ, у тому числі зріджений, що використовується для опалення житлових приміщень, підігріву води в будинках, які не мають центрального гарячого водопостачання; користування електроенергією;

пункт 5 має містити відомості про фактичний розмір коштів, сплачених кандидатом чи членами його сім’ї упродовж звітного періоду юридичним і фізичним особам за зобов'язаннями на утримання майна, зазначеного у розділах IV і V декларації, тобто майна, яке знаходиться у приватній власності кандидата (членів його сім'ї). Наприклад, членські внески i платежі за зберігання автомобіля у гаражному кооперативі, платежі (плата за користування жилим приміщенням і комунальні послуги) згідно з договором на утримання приватизованої квартири.

У розділі IV "Відомості про нерухоме майно, що знаходиться в приватній власності" кандидат зазначає загальну площу (метрів квадратних) нерухомого майна, переліченого у пунктах 1-5 цього розділу, якщо таке майно знаходиться у його приватній власності внаслідок купівлі (приватизації, успадкування, дарування, міни, розподілу майна підприємств і організацій між засновниками і учасниками тощо). Записи краще здійснювати на підставі відповідних правовстановлюючих документів.

Площа будинків (квартир) зазначається на підставі даних бюро технічної інвентаризації. Площа земельної ділянки зазначається на підставі документів (актів) про її відведення.

У розділі V "Відомості про транспортні засоби, що знаходяться в приватній власності" кандидат перелічує марку, модель та об'єм двигуна кожного транспортного засобу, які він має у приватній власності, внаслідок купівлі (успадкування, дарування, розподілу майна підприємств і організацій між засновниками і учасниками тощо). Записи здійснюються у відповідному рядку (пункти 1-5 цього розділу), залежно від наведеної класифікації транспортних засобів. Відомості про транспортні засоби записуються на підставі даних технічних паспортів. Уточнення можна зробити у органах, де зареєстровані транспортні засоби.

У розділі VI "Відомості про вклади у банках, цінні папери та інші активи" кандидат відображає відомості з урахуванням таких правил:

у пункті 1 показується загальний розмір (сума) номінальної вартості усіх видів цінних паперів, які були придбані (куплені або одержані як подарунок, або внаслідок персоніфікації) кандидатом та членами його сім’ї упродовж звітного періоду. Номінальна вартість цінних паперів (вартість, зафіксована на бланку цінного паперу) зазначається з урахуванням здійсненої індексації, про що повідомляє емітент цінного папера (до цінних паперів належать: акції, облігації державних та місцевих позик, облігації підприємств (організацій), державні скарбничі (казначейські) зобов'язання, ощадні сертифікати, векселі, приватизаційні майнові сертифікати);

у пункті 2 зазначається розмір внесків (паїв) до статутних (пайових) фондів підприємств (установ, організацій), тобто розмір корпоративного права кандидата (члена його сім’ї), включаючи суми, які були відчужені ним (продані) у цей період.

Внесення певних коштів до статутного фонду акціонерного товариства засвідчується цінним папером - акцією, яка дає право на участь в управлінні акціонерним товариством, на отримання частини прибутку в формі дивідендів, а також на участь в розподілі майна у випадку ліквідації товариства;

у пункті 3 вказується сума грошових коштів на рахунках (ощадних, депозитних, поточних, анонімних) у банках та інших фінансово-кредитних установах в Україні, так і за її межами. При цьому назва банку (установи), його адреса та види і номери рахунків (вкладів) не зазначається.

Ці відомості зазначаються станом на 1 січня року, що настає за звітним.

Декларація про доходи підписується кандидатом із зазначенням дати її заповнення.