Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
24 листопада 2009 року представник відділу організації діяльності судів, судової статистики, звітності та юридичного забезпечення Територіального управління державної судової адміністрації у Вінницькій області взяв участь у засіданні круглого столу «Спільні зусилля – на перешкоду насильству!». Цей захід було проведено в рамках Всесвітньої акції «16 днів проти насильства» (25 листопада - 10 грудня). У засіданні взяли участь фахівці Міжнародного гуманітарного центру «Розрада» Валентина Бондаровська, Ольга Куриленко, Олексій Лазаренко, представники Управління у справах сім’ї та молоді, Управління охорони здоров’я та Управління освіти і науки Вінницької обласної державної адміністрації, кримінальної міліції у справах дітей та служби дільничних інспекторів ГУМВС України у Вінницькій області, професійні психологи, представники громадських організацій «Прогресивні жінки», «Чоловіки проти насильства», «Пані Всесвіт», засобів масової інформації.
Учасники засідання круглого столу обговорили питання боротьби та попередження насильства у державі, зокрема насильства у сім’ї. Варто зазначити, що мова йшла не лише про фізичне, а й про психічне та економічне насильство.
Було відзначено особливу роль суду у справі вирішення проблеми насильства. Зокрема, звернуто увагу на важливість такого принципу організації роботи судів на модельних засадах як здійснення розподілу справ по категоріям між суддями, тобто спеціалізації суддів, що сприяє підвищенню професіоналізму судді у розгляді даної категорії справ та, як наслідок, підвищення якості їх розгляду. Ймовірно, що одним з проявів даного принципу може стати і спеціалізація суддів з розгляду справ про насильницькі злочини, злочинів та адміністративних правопорушень, вчинених неповнолітніми (ювенальні судді), сімейних справ тощо. Нагадаємо, що впродовж 2003-2009 років на Вінниччині вдало прижився Канадський проект щодо запровадження модельної форми організації роботи загальних місцевих судів. 16 січня 2008 року 15 сесією 5 скликання Вінницької обласної Ради прийнято Регіональну програму організаційного забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції Вінницької області на 2008-2010 роки в процесі переходу на модельну форму роботи. Отже, вперше в Україні усі суди однієї області здійснять перехід на модельну форму організації роботи.
Учасникам круглого столу було представлено проект Олексія Лазаренка, начальника відділу профілактики правопорушень серед дітей та організації роботи приймальників-розподільників для дітей Департаменту кримінальної міліції у справах дітей МВС України, який стосується розгляду судом справ про вчинення насильства в сім’ї (з урахуванням проведення судової реформи або спеціалізації суддів). За зазначеним проектом особа, яка постраждала від насильства у сім’ї (або її представник), уповноважений орган виконавчої влади або орган внутрішніх справ можуть звернутися до суду із заявою про факт вчинення насильства у сім’ї, а суддя, ще не вирішуючи справу по суті, може винести попередню постанову про ізоляцію кривдника від жертви. Зокрема, суддя може винести попередню постанову про: - ізоляцію кривдника шляхом тимчасового виселення з житлової площі; - тимчасове (до розгляду справи судом) поміщення до лікувального закладу (у разі наявних медичних показників як правило психіатричних); - видання захисного припису жертві насильства; - проведення відповідної психологічної експертизи з метою установлення можливості проходження корекційних програм; - проведення перевірки за фактом (у разі звернення постраждалої особи (її представника) до суду; - забезпечення безпеки жертви насильства, поміщення її до реабілітаційного центру. Зазначена попередня постанова діє до вирішення справи в суді по суті. У даному аспекті також наголошено на необхідності спеціалізації суддів.
Учасники круглого столу висловили прагнення спільними зусиллями протидіяти насильству у суспільстві в цілому та у сім’ї як його складовій.