flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Нарада з питань застосування нової редакції Закону України «Про публічні закупівлі»

16 квітня 2020, 17:47

19 квітня 2020 року вступає в дію нова редакція Закону України «Про публічні закупівлі». У Закон внесено суттєві зміни, одна з них - нові строки оприлюднення інформації про закупівлі в системі Prozorro. Однією з новацій є також впровадження інструментів для підвищення ефективності закупівель: електронні каталоги, що працюють за принципом онлайн-магазину, де постачальники розміщують свої товари, а державні замовники вибирають з наявних та купують, що значно спрощує процес закупівлі для бюджетної установи.

З цього приводу члени тендерного комітету територіального управління під головуванням Кислиці Олега Семеновича провели нараду, метою якої стало обговорення нового Закону щодо здійснення публічних закупівель.

Діючий тендерний комітет детально проаналізував новації Закону, що передбачає посилення відповідальності у галузі закупівель, перехід від тендерного комітету до одноособовості, впровадження нових електронних інструментів, введення нової процедури - торги з обмеженою участю, нові штрафи на керівників замовників та збільшення розмірів штрафу за порушення законодавства у сфері закупівель.

Зокрема, важливим нововведенням є призначення уповноваженої особи, якає відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі, яка планує закупівлі, формує річний план закупівель в електронній системі закупівель, здійснює вибір процедури закупівлі та проводить закупівлі, зберігає документацію. Тобто, відповідальність з тендерних комітетів переноситься на уповноважених осіб. Уповноважені особи повинні мати необхідний рівень знань в галузі публічних закупівель і підтвердити його, склавши безкоштовний тест на сайті прозорих закупівель. Але до кінця 2021 року триватиме перехідний період, і закупівлі можуть проводити і тендерні комітети.

За новим Законом стає обов’язковим використання електронної системи ProZorro для державних закупівель вартістю від 50 тис. грн, тобто знижено поріг безтендерних закупівель з 200 тис. грн до 50 тис. грн. Крім того, звітувати у системі ProZorro потрібно буде за всі закупівлі (навіть від 1 копійки). Раніше ж замовники надавали звіт у систему ProZorro від 50 тис. грн.

Учасник, який переміг у тендері, буде мати 24 години на виправлення незначних помилок у тендерній пропозиції, що дозволить продавцю не втратити тендер, а держзамовнику забезпечить збереження найбільш економічно вигідної пропозиції.

Значно посилено відповідальність у галузі закупівель керівників державних установ: внесено зміни до статті 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якими визначено розміри  штрафів замовнику. Так, штраф у розмірі сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян накладається на службових (посадових) та уповноважену особу замовника у разі порушення порядку визначення предмета закупівлі; несвоєчасного надання або ненадання роз’яснень щодо змісту тендерної документації; невідповідності тендерної документації вимогам законом; перевищення межі розміру забезпечення тендерної пропозиції згідно із закону; не оприлюднення або порушення строків оприлюднення інформації про закупівлі; ненадання інформації, документів у випадках, передбачених законом; порушення строків розгляду тендерної пропозиції, невідповідності тендерної документації до вимог законодавства, а у разі повторного виникнення правопорушення протягом року штраф - двісті неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Також штраф у розмірі від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян передбачається керівнику замовника за укладання договорів купівлі товарів, надання послуг до проведення процедур закупівель або без проведення таких процедур.

Крім того, передбачена відповідальність за невиконання рішення Антимонопольного комітету України, який є органом оскарження, у вигляді штрафу керівнику замовника у розмірі від 2 до 3 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Також на нараді було розглянуто особливості здійснення допорогових закупівель та новели, пов’язані з механізмами укладання, оприлюднення та виконання договорів. За результатами наради сформовано пропозиції керівництву управління стосовно призначення відповідальних осіб та напрацьовано заходи, пов’язані з приведенням річного плану закупівель вимогам нової редакції закону.