Дані аналітичного дослідження стану роботи зі зверненнями громадян в Територіальному управлінні держаної судової адміністрації у Вінницькій області за 2005 – 2009 роки свідчать про те, що існує така проблема як звернення громадян не до тих органів, які можуть надати реальну допомогу.
Відповідно до вимог Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Територіальне управління державної судової адміністрації у Вінницькій області здійснює організаційне, кадрове та матеріально-технічне забезпечення діяльності місцевих судів Вінницької області. Отже, до компетенції територіального управління відноситься розгляд звернень громадян саме з цих питань.
Відповідно до статті 85 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» дисциплінарне провадження щодо суддів місцевих та апеляційних судів здійснює Вища кваліфікаційна комісія суддів України.
Дисциплінарне провадження – це процедура розгляду звернення, в якому містяться відомості про порушення суддею вимог щодо його статусу, посадових обов’язків чи присяги судді.
Право на звернення зі скаргою (заявою) щодо поведінки судді, яка може мати наслідком дисциплінарну відповідальність судді, має кожен, кому відомі такі факти. Вища кваліфікаційна комісія суддів України затверджує та розміщує на своєму офіційному веб-порталі зразок скарги (заяви) щодо неналежної поведінки судді, який може використовуватися для повідомлення Вищій кваліфікаційній комісії суддів України відомостей про порушення суддею вимог щодо його статусу, посадових обов’язків чи присяги судді.
Не допускається зловживання правом звернення до органу, уповноваженого здійснювати дисциплінарне провадження, у тому числі ініціювати питання відповідальності судді без достатніх підстав, використання такого права як засобу тиску на суддю у зв’язку з здійсненням ним правосуддя.
У випадку незгоди громадянина із винесеним суддею того чи іншого рішення (вироку, постанови, ухвали) процесуальним законодавством України передбачені підстави та порядок апеляційного або касаційного їх оскарження.
Слід звернути увагу, що Територіальне управління державної судової адміністрації у Вінницькій області не уповноважене тлумачити чинне законодавство України та надавати юридичну допомогу. При потребі у наданні такої допомоги слід звертатися до юридичних консультацій.
Роботу з надання первинної правової допомоги малозабезпеченим громадянам проводять «громадські приймальні», створені при кожному управлінні юстиції. Саме тут проводиться консультування й роз’яснення правових чи процесуальних документів, заяв, звернень. Адреса «громадської приймальні»: м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 – Головне управління юстиції у Вінницькій області.